Meglepetések nélkül futott le Oroszországban a 79. Győzelem Napja alkalmából rendezett ünnepség. Vlagyimir Putyin orosz elnök semmi olyat nem mondott, amit eddig ne hallhattunk volna tőle, a katonai felvonulás pedig a tavalyihoz hasonlóan szerény keretek között zajlott. Egy érdekességet azonban felfedezhettek a szemfüles nézők.
Egy orosz milblogger egyik bejegyzésében arról ír, hogyan lehetne „hatékonyan” megvédeni a páncélozott harcjárműveket az ellenséges drónok támadásától, igaz, ezt ő a gépesített támadások felfüggesztésében és a gyalogos rohamokban látja.
Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma pénteken ismét közölte a szokásos, orosz ukrán háborúval foglalkozó napi jelentését, melyben ezúttal az orosz csapatok herszoni veszteségeivel foglalkoztak.
Független elemzők által hitelesített felvételek szerint megsemmisített az ukrán haderő egy orosz Predel típusú partvédelmi radar- és elektronikus harcászati rendszert Herszon térségében.
A háború kezdte óta gyakran emlegetett mém, hogy az Egyesült Államok kormánya azért nem ösztönzi Ukrajnát a háborút lezáró béketárgyalások folytatására, mert Washington valójában hatalmasat kaszál a konfliktuson. Sűrűn felhozott érv, hogy Oroszország geopolitikai mozgástere csökken, az amerikai hadiipar megrendelései pedig felrobbantak az ukrajnai háború miatt. Van azonban két, jelentős hozadéka az ukrajnai háborúnak, amely abszolút nem kedvez az Egyesült Államoknak: az egyik az, hogy az orosz hadiipar és harcászati képesség a szemünk előtt megy át hatalmas fejlődésen, a másik pedig az, hogy az orosz gazdasági és politikai befolyás nemzetközi szintű gyengülése sok esetben valójában Amerika legnagyobb riválisának, Kínának kedvez a leginkább.
Oroszország elektronikus harcászati képessége „messze előzi” Ukrajnát – nyilatkozta Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője.
Nemrég jelent meg egy drónról készült felvétel a Twitteren, mely a kahovkai víztározó jelenlegi állapotát mutatja. A drónt az oroszok küldték fel, az ukránok pedig elméletileg földre kényszerítették.
Megsemmisített az ukrán haderő egy orosz R-934UM típusú elektronikus harcászati rendszert – írja a háború fegyvereivel foglalkozó Ukraine Weapons Tracker.
A földre kényszerített az ukrán haderő egy ZALA 421-16E2 típusú felderítődrónt a Donbaszban. Az akcióban egy újfajta elektronikus harcászati rendszert használtak az ukránok: egy saját fejlesztésű, Bukovel-AD CUAS került bevetésre.
Valahol Harkiv megyében rajtaütött egy ukrán BTR-4E harcjármű egy orosz R-330ZH Zsitel elektronikus harcászati rendszeren. Az eset azért érdekes, mert az ilyen rendszereknek elvileg mélyen a frontvonal mögött kellene működniük, távol ellenséges jelenléttől, mégis ki tudta lőni a vélhetően méregdrága eszközt egy ukrán harcjármű.
A Twitterre felkerült képek szerint az orosz csapatok visszavonulás közben hátrahagytak egy Boriszoglebszk-2-es, elektronikus hadviselésre tervezett járművet, melyet az ukrán csapatok meg is kaparintottak.
Úgy tűnik, az ukrán haderő a napokban zsákmányul ejtette az orosz haderő egyik Kraszuha-4-es elektronikus harcászati rendszerének irányítómodulját. A Kraszuha-4-es az egyik legmodernebb orosz elektronikus harcászati rendszer.
A modern kiberhadviselési eszközök már az Egyesült Államok szárazföldi harcjárműveit is fenyegetik, különösen az idestova 40 éves Abrams tankokat és Bradley IFV-ket, hiszen ezek még egy olyan érában készültek, amikor a modern hacker-hadviselés technikáit még hírből sem ismerte a világ. Az Egyesült Államok most olyan eszközökkel kísérletezik, melyek megvédhetik az amerikai harcjárműveket a hackerektől.
Jelentős most a feszültség Oroszországgal kapcsolatosan, nem csupán Moszkva vélt vagy valós agresszív viselkedése miatt, hanem azért is, mert akárhogy is nézzük, Putyin elnök még mindig a világ második legerősebb haderejét tartja irányítása alatt, jelentős stratégiai csapásmérő arzenállal. Az orosz haderő nem csupán élőerejét tekintve hatalmas, hanem egyre több olyan technológiai vívmánnyal rendelkezik, amely még az Egyesült Államok haderejében sem található meg. Nézzünk meg ötöt azok közül a fegyverrendszerek, hadviselési típusok közül, amely leginkább aggasztja a nyugati hatalmakat.
Tavaly ősszel az Egyesült Államok hadserege elvesztett egy fiktív, szimulált háborút Kína ellen egy hadijáték során, amely miatt most változtat hadviselési doktrínáján az amerikai haderő – mondta el John Hyten tábornok, az amerikai haderő helyettes vezérkari főnöke a Defense One-nak.
Friss adatok érkeztek a magyarok fizetéséről.
Igaz, nem okozott meglepetést.
Járhatatlan utak, balesetek, vonatkimaradás, BKK-problémák.
Nagy összegben kell finanszírozniuk a befektetőknek a kormányokat.
Izgalmakban most sincs hiány.
Több, az iparág számára kedvező jelölt is esélyes a posztra.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?